SENZAȚIONAL!!! SIMONA HALEP, victorie la ROLAND GARROS

0

Jucătoarea de tenis Simona Halep a disputat astăzi finala celebrului turneu de la Roland Garros în compania americancei Sloane Stephens. Românca a învins în trei seturi, 3 – 6, 6 – 4, 6 – 1, cucerind primul turneu de Mare Șlem din carieră și unul dintre cele mai prestigioase trofee din lume.

n început destul de slab al Simonei a permis americancei să câştige primul set cu 6 – 3 după 42 de minute. În cel de-al doilea set jucătoarea româncă a atacat mai mult câştigând patru game-uri succesive, însă scorul a devenit destul de rapid 4 – 4. Totuşi, Simona Halep a reuşit să învingă cu 6 – 4. Setul decisiv a început cu dominarea numărului 1 mondial care a ajuns destul de repede la 4 – 0, cu cel mai frumos punct jucat în al patrulea game după o defensivă superbă a jucătoarei din România. A urmat un sec 5 – 0. Victoria Simonei Halep a venit după un al treilea set câştigat entuziasmant cu 6 – 1!