Steaua-Arsenal 0-1, în Grupa H a Ligii Campionilor

Steaua: Zapata – P. Marin, Baciu, Rada, Emeghara – Ov. Petre – Nicoliţă, Dică, Surdu (Bădoi 84) – Neaga (Zaharia 78) – V. Badea (V. Iacob 60). Antrenor: Massimo Pedrazzini.

Arsenal: Almunia – Sagna, Toure, Senderos, Clichy – Eboue (Gilberto 74) , Fabregas, Hleb, Flamini – Adebayor, Van Persie. Antrenor: Arsene Wenger.

Cartonaşe galbene: P. Marin 18, Rada 31 / Adebayor 15

Arbitri: Terje Hauge - Steinar Holvik, Jan Petter Randen (toţi din Norvegia)

Stadion: Steaua

Spectatori: 17.000

Cum s-a marcat golul:

0-1, min. 76: Adebayor a centrat de pe partea stângă, Fabregas a lăsat mingea, iar Van Persie a trimis balonul în poarta lui Zapata, de la circa 12 metri.

În minutul 7 al partidei, Steaua a reuşit să înscrie prin Badea, care a reluat în plasă, de la opt metri, o centrare a lui Bănel Nicoliţă, venită de pe partea dreaptă, dar reuşita steliştilor a fost anultă pe motiv de ofsaid.

În minutul 40, Clichy a centrat de pe partea stângă, iar mingea deviată de Petre Marin a fost reţinută de Zapata pe linia porţii, în opinia arbitrului, dar suporterii englezi au cerut gol.

Arsenal nu a avut niciun englez în primul 11, ci doar unul în lotul de 19 jucători deplasat la Bucureşti, Theo Walcott. Astfel, Arsene Wenger a avut la dispoziţie pentru meciul cu Steaua cinci francezi, câte doi fotbalişti din Spania, Coasta de Fildeş şi Brazilia şi câte un jucător din Elveţia, Belarus, Togo, Olanda, Polonia, Danemarca şi Anglia.

La ieşirea de pe teren, Adrian Neaga, care a fost înlocuit cu Dorel Zaharia, în minutul 78, a fost huiduit de publicul de pe stadionul Steaua. Apostrofările la adresa atacantului stelist au început încă din prima repriză, când acesta a greşit mai multe pase.

Ovidiu Petre nu a mai fost huiduit de suporterii stelişti, aşa cum s-a întâmplat în ultima etapă a Ligii I, la meciul cu Sporting Vaslui, scor 1-0.

Emmanuel Adebayor şi Alexander Hleb au fost folosiţi din primul minut de antrenorul lui Arsenal, Arsene Wenger, chiar dacă înaintea meciului s-a spus că aceştia nu vor evolua din cauza unor accidentări.

În minutul 85 al partidei, Steaua avea o posesie a balonului de 64%, iar Arsenal de 34%.

La partida de la Bucureşti au fost prezenţi şi circa 1.000 de suporteri ai lui Arsenal.

Sursa: NewsIn