money.ro
Piețe financiaremoney.ro

1.400 de investitori europeni au fost păgubiţi cu cel puţin 44,2 milioane de dolari

Publicat la 05.02.2009, 08:03:27

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
1.400 de investitori europeni au fost păgubiţi cu cel puţin 44,2 milioane de dolari


Afacerea a fost pusă la cale de trei americani şi un german, toţi specialişti în tranzacţii financiare. Pe baza unor ponturi şi a unor baze de date, cei patru contactau prin telefon investitorii europeni ce tranzacţionează pe piaţa americană şi încercau să îi convingă să cumpere acţiuni la un preţ foarte mic. Investitorii erau lăsaţi să creadă că nu va exista comision sau acesta va fi de maxim 1%.

În realitate, comisionul depăşea 60%. În acest fel, potrivit Autorităţii americane de reglementare a pieţei bursiere, ei au convins numai puţin de 1400 de investitori din Marea Britanie, Germania şi alte ţări europene de la care au strîns peste 44,2 milioane de de dolari. Din aceşti bani, 29 de milioane au reprezentat comisioane, restul banilor fiind folosiţi pentru a cumpăra acţiuni.

Afacerea a ieşit la lumină după ce cîţiva clienţi şi-au dat seama de escrocherie şi au sesizat autorităţile. Pentru a-i descoperi pe autori, a fost declanşată o amplă anchetă la care au participat specialiştii în fraude fiscale din Statele Unite şi Marea Britanie.

 


 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite