money.ro
Piețe financiaremoney.ro

386.000 de români au datorii restante la bănci

Publicat la 29.07.2008, 09:23:40

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
386.000 de români au datorii restante la bănci

"În total 5 milioane de persoane cu obligaţii curente şi aflate în istoric care deţin aproximativ 10,5 milioane de conturi, dintre care cu restanţe curente sunt aproape 400.000, mai precis 386.000," a precizat Serban Epure, director general Biroul de Credit.

În ce priveşte moneda de creditare, românii preferă euro, dar şi valute exotice ca franc elveţian sau yen japonez. Biroul de credite a putut sa ne ofere informaţii doar în ce priveşte sumele restante. Explicaţia este că la Biroul de Credit atunci când este înregistrată cererea nu se specifică şi moneda în care clientul vrea să facă împrumutul.

"Suma restantă curentă totală în franci elveţieni este 2 milioane de franci elveţieni, şi avem restanţe şi la yen japonez - 35.000 de yeni japonezi," a adăugat Serban Epure.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite