money.ro: S-a semnat contractul pentru construcţia pistei aeroportului internaţional Braşov-Ghimbav:
Contractul pentru începerea lucrărilor la construcţia pistei aeroportului internaţional Braşov-Ghimbav s-a semnat duminică între Consiliul Judeţean şi firma Vectra Service SRL, câştigătoarea licitaţiei. După terminarea pistei, anul viitor va începe licitaţia şi pentru construcţia terminalului pentru care, aşa cum a declarat preşedintele Consiliului Judeţean, Aristotel Căncescu, sunt deja interesate firme din străinătate. Pista va avea o lungime de 2850 de metri şi o lăţime de 45 de metri iar lucrările vor începe în primăvara anului viitor având în vedere că începe sezonul de iarnă.
zf.ro: România este mai colorată şi mai puternică, dar plină de datorii:
Ziarul Financiar şi-a luat buletin. Cum s-a văzut economia în aceşti ani străbătuţi de două crize, dar şi de o perioadă fabuloasă de creştere şi transformare de la griul anilor '90. Ce spun despre România 14 indicatori economici şi 14 evenimente selectate de Ziarul Financiar care au descris şi marcat această perioadă de la lansarea ZF şi până în prezent?
Că, inexorabil, ţara se mişcă şi devine mai colorată. Salariile sunt mai bune, exporturile sunt mai puternice, veniturile la buget sunt de 5-6 ori mai mari, telefoanele mobile sunt pe toate drumurile, iar o călătorie în Occident nu mai e un mit, ci e (aproape) ca şi un drum la Ploieşti pentru milioane de români. Dar şi că datoria publică şi cea externă cresc necontenit, că investiţiile străine şi remiterile românilor care muncesc în străinătate mai scârţâie - este adevărat. În 1998, salariul mediu net era de 110 euro. Azi este 350 de euro. Mai e drum lung până la 2.200 de euro cât este în Franţa, dar o triplare în 14 ani nu e rea. De ce nu au urmat aceeaşi evoluţie ca a exporturilor este de fapt întrebarea, pentru că exporturile erau de 7,4 miliarde de euro în 2008 şi azi sunt de 45 de miliarde de euro, deci au crescut de şase ori.
dailybusiness.ro: Black Friday, ziua marilor reduceri, pe ultima suta de metri:
Black Friday sau Vinerea Neagra este sarbatorita anul acesta in Romania pe data de 23 noiembrie. Cumparatorii de gadget-uri vor beneficia iar de reduceri semnificative la pret. Vezi care sunt asteptarile retailerilor IT&C si ce produse vor avea discount-uri. In aceasta zi retailerii fac reduceri considerabile la produsele IT, electronice si electrocasnice, dupa modelul american, chiar si de pana la 80-90%, dar si vanzarile cresc pe masura asteptarilor. Astfel, au de castigat si magazinele, dar si clientii care se inghesuie sa prinda ofertele cu cele mai mari discount-uri. Unele magazine chiar isi prelungesc zilele de reduceri. Daca la retaileri precum Domo sau Depozitul de calculatoare second hand dcsh.ro ofertele incep de pe 19 si se termina pe 23 noiembrie, la altele, cum ar fi Elanko.ro, discount-urile incep pe 23 si se incheie pe 25 noiambrie.
capital.ro: Un nou acord cu Fondul Monetar - dacă voi nu ne vreți, noi vă vrem:
Oficialii FMI și ai CE nu par foarte încântați de un nou acord, ci ar prefera realizarea reformelor asumate de autoritățile noastre în acordul precouationary aflat în desfășurare.
Delegația comună a Fondului Monetar Internațional (FMI)) și a Comisei Europene a finalizat ultima vizită de la București, vizită care ar fi trebuit să fie mai mult de protocol. Numai că discuțiile pe marginea măsurilor luate sau nu de Guvern au mers până la declarații importante referitoare la evoluția economică de anul viitor și la deciziile legate de subiecte sensibile, precum Oltchim sau Transgaz. Subiectul central al discuțiilor a fost crearea unui nou acord de tip stand-by anul viitor. Mai exact, ar urma ca actualul acord să se încheie mai repede, astfel încât unul nou să fie gata din martie. Interesant este că, de la premierul Victor Ponta și până la președintele Traian Băsescu, toată lumea consideră că un nou acord este benefic pentru România. Aceasta în contradicție cu discuțiile din primăvară, când se spunea că nu este cazul să mai continuăm cu restricțiile impuse de FMI, dimpotrivă.
business24.ro: Stolojan cere Guvernului anularea achizitiei de masini de 18.000 de euro:
Europarlamentarul PDL Theodor Stolojan a declarat ca ARD cere Guvernului Ponta anularea "ordonantei prin care a dat libertate la cumpararea de masini cu valoarea pana la 18.000 de euro", avand in vedere ca sunt spitale si scoli care nu mai au bani pentru cheltuielile curente. "Cerem Guvernului Ponta sa anuleze ordonanta prin care a dat libertate la cumpararea de masini cu valoarea pana la 18.000 de euro, in conditiile in care, iata, economia Romaniei scade. Avem spitale, avem scoli care reclama ca nu mai au cu ce plati medicamente, energie, intretinere si asa mai departe", a declarat Stolojan, duminica, intr-o conferinta de presa, la sediul ARD.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.