A fost semnat acordul pentru înfiinţarea Companiei de Dezvoltare a oleoductului Constanţa -Trieste
Publicat la 22.04.2008, 10:43:10
Acordul pentru înfiinţarea Companiei de Dezvoltare a oleoductului Constanţa - Trieste a fost semnat astăzi, la sediul Ministerului Economiei şi Finanţelor.
Potrivit secretarului de stat din cadrul ministerului de resort, Constantin Paleaşcă, în 45 de zile de la semnarea acestui acord va fi elabort statului companiei, urmând ca aceasta să fie înregistrată la Londra.
Ulterior va fi declanşată procedura de atragere a investitorilor. Constantin Palaşcă a precizat că, din partea României, societăţile care vor participa la acest proiect sunt Conpet şi Oli Terminal.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Un nou record negativ pentru România: Cea mai mare scumpire a carburanților din Uniunea Europeană

Actualitate
Volvo va produce mașini chinezești în fabricile sale din Europa. Geely schimbă strategia și atacă direct piața premium

Actualitate
Se închide cea mai mare tipografie din România. Producția va fi mutată în alte țări

Actualitate
O gură de oxigen pentru sistemul energetic național. Investiție norvegiană de 168 de milioane de euro

Actualitate
