money.ro
Piețe financiareSorin Simon

A treia economie mondială, retrogradată de Moody's

Publicat la 24.08.2011, 07:19:31

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
A treia economie mondială, retrogradată de Moody's

Moody's a redus miercuri ratingul de credit al Japoniei cu o treaptă, la "Aa3", cu perspectivă stabilă, din cauza acumulării de datorii în urma recesiunii globale din 2009 şi mediului politic instabil, care a împiedicat adoptarea unor strategii economice eficiente, transmite Reuters.

Japonia se pregăteşte să aleagă un nou premier pentru a şasea oară în cinci ani. Actualul prim-ministru, Naoto Kan, este criticat pentru modul în care autorităţile au reacţionat în urma cutremurului devastator din luna martie, care a cauzat un val tsunami pe coasta de est a ţării şi o criză atomică severă la o centrală nucleară deteriorată de dezastrele naturale.

Retrogradarea ratingului Japoniei nu vine "din senin", dar subliniază încă odată datoriile publice uriaşe acumulate de multe state dezvoltate, în timp ce politicienii încearcă să se pună de acord asupra modalităţilor de stimulare a unei creşteri economice anemice.

Agenţia Standard & Poor's a redus la începutul lunii august pentru prima dată ratingul Statelor Unite de la nivelul maxim "AAA", la "AA+", acuzând de asemenea impactul divergenţelor de pe scena politică asupra politicii economice. Moody's a avertizat în luna iunie că ar putea reduce ratingul Italiei, în contextul crizei datoriilor de stat din zona euro.

Noul rating atribuit de Moody's Japoniei este cu trei trepte sub nivelul "AAA", însă este considerat în continuare un calificativ de top. Guvernul japonez şi-a pierdut ratingul triplu-A în 1998.

"În cursul ultimilor cinci ani, schimbările frecvente din administraţia Japoniei au împiedicat guvernul să implementeze strategii economice şi fiscale pe termen lung prin măsuri eficiente şi durabile", se arată într-un comunicat transmis miercuri de Moody's.

Moody's a avertizat încă din luna mai că ar putea reduce ratingul "Aa2" al Japoniei, din cauza temerilor privind perspectivele tot mai slabe de creştere economică şi răspunsul anemic al liderilor politici la problema datoriei de stat uriaşe acumulate, echivalentă cu dublul Produsului Intern Brut de 5.000 miliarde de dolari.

Ministrul Finanţelor, Yoshishiko Noda, care s-a alăturat cursei pentru înlocuirea lui Naoto Kan, s-a abţinut de la comentarii directe privind decizia Moody's.

Japonia a fost a doua economie a lumii până anul trecut când a fost depăşită de China.

Program de 100 de miliarde de dolari pentru a contracara aprecierea yenului

Guvernul japonez a anunţat miercuri un program de 100 de miliarde de dolari pentru a ajuta companiile nipone să facă faţă aprecierii yenului, transmite AP citat de Agerpres.

Vinerea trecută dolarul american era cotat la 75,95 dolari, coborând sub pragul de 76 de yeni pentru prima dată de la sfârşitul celui de al doilea război mondial. Un yen puternic este o problemă pentru exportatorii niponi, deoarece reduce competivitatea globală a companiilor japoneze şi erodează profiturile la repatriere.

Noul program este destinat să ajute firmele din sectorul privat să-şi schimbe deţinerile de yeni în dolari şi alte valute şi să stimuleze fuziunile şi achiziţiile externe. În cadrul acestui program, guvernul nipon va acorda credite de până la 100 miliarde de dolari către Bank for International Cooperation (JBIC), care la rândul său va oferi linii de credit către băncile comerciale japoneze, în ideea de a încuraja aceste bănci să acorde mai multe credite companiilor nipone care au nevoie de lichidităţi pentru a investii în companii străini sau a achizţiona resurse naturale din străinătate.

La începutul acestei luni autorităţile nipone au intervenit pe pieţele valutare prin vânzarea de yeni şi au extins programul de relaxare monetară, însă deocamdată efectele acestor intervenţii au fost limitate.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite