money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Abdullah Gul, la a doua incercare de a conduce Turcia

Publicat la 20.08.2007, 21:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Abdullah Gul, la a doua incercare de a conduce Turcia

Contracandidatii lui Gul - care, desi favorit in cursa, va fi nevoit sa treaca si prin al doilea tur de scrutin, din cauza sustinerii parlamentare insuficiente - sunt ultranationalistul Sabahattin Cakmakoglu si Tayfun Icli, din partea Opozitiei de stanga.

Cu toate ca, in acest moment, Abdullah Gul are toate sansele sa castige functia de presedinte, candidatura sa a fost extrem de controversata. In aprilie 2007, candidatura sa a fost blocata, pe fondul acuzatiilor Opozitiei ca ar reprezenta o amenintare la adresa sistemului secular. Abdullah Gul a fost candva membru al unui partid pro-islamic, dar in prezent sustine ca a incetat orice legaturi cu islamul politic. Cu toate acestea, sotia sa poarta valul islamic.

In aceste conditii, in aprilie 2007, Opozitia a boicotat votul din Parlament, au avut loc proteste de strada impotriva candidaturii lui Abdullah Gul, iar armata a avertizat ca e gata sa intervina daca e nevoie, pentru a proteja sistemul secular. Criza legata de respingerea candidaturii lui Abdullah Gul a determinat Guvernul sa convoace alegeri anticipate luna trecuta.

Pe de alta parte, Abdullah Gul este recunoscut pentru eforturile sale in privinta reformelor democratice si pentru pasii facuti pentru aderarea Turciei la UE.

Sanse
In primele doua tururi de scrutin, un candidat trebuie sa obtina o majoritate de doua treimi din voturi, adica 367 de voturi, pentru a fi ales. AKP, care detine 340 de mandate din cele 550 din Parlament, poate impune fara probleme alegerea lui Gul in a treia runda, cu majoritate absoluta de 276 de voturi. Esecul alegerii unui presedinte in patru tururi de scrutin duce la dizolvarea Parlamentului si la convocarea unor alegeri parlamentare repetate.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite