money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Acţiunile marilor firme europene s-au apreciat, susţinute de scumpirea petrolului Urmăreşte corespondenţa lui Victor Popa de la Londra

Publicat la 20.10.2008, 17:08:24

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Acţiunile marilor firme europene s-au apreciat, susţinute de scumpirea petrolului Urmăreşte corespondenţa lui Victor Popa de la Londra

Indicele FTSEurofirst 300 al principalelor acţiuni europene a închis şedinţa în urcare cu 3,3%, la 924,05 puncte, aceasta fiind a doua şedinţă de creştere la rând.

Acţiunile companiilor energetice au avut cea mai mare contribuţie la creşterea indicelui FTSEurofirst 300, după ce titlurile BP şi ale Royal Dutch Shell s-au apreciat cu 10%, iar cele ale Total, cu 7,1%, susţinute de scumpirea petrolului.

Pe segmentul bancar, acţiunile Royal Bank of Scotland s-au apreciat cu 23%, cele ale HSBC, cu 5,4%, iar titlurile Barclays, cu mai mult de 7%.

La închiderea pieţelor europene, indicele Dow Jones creştea cu mai mult de 1% pe piaţa americană de capital, după ce preşedintele Federal Reserve (Fed), Ben Bernanke, a spus că este nevoie de încă un pachet de stimulente fiscale pentru susţinerea creşterii economice.

Pe marile pieţe europene, indicele Footsie-100 al Bursei din Londra a încheiat şedinţa în creştere cu 5,41%, la 4.282,67 puncte, în timp ce indicele principal Dax al celor 30 de acţiuni-vedetă ale pieţei din Frankfurt a urcat cu 1,12%, la 4.835,01 puncte. .

Indicele CAC 40 al Bursei din Paris a continuat tendinţa de revenire, urcând cu 3,56%, la 3.448,51 puncte, după ce avansul bursei new-yorkeze a diminuat presiunile de pe piaţă.

Bursa austriacă a închis de asemenea pe verde, cu indicele ATX în creştere cu 2,79%, la 2.067,56 puncte. Acţiunile Erste Bank au câştigat 0,93%, la 21,80 euro, cele ale Raiffeisen Internaţional s-au scumpit cu 5,68%, la 27,00 euro, cele ale OMV s-au apreciat cu 0,17%, la 23,04 euro, iar titlurile Vienna Insurance Group (VIG) au pierdut 5,26%, la 19,47 euro.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite