money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Acţiunile marilor firme europene s-au depreciat miercuri până la un minim al ultimilor cinci ani

Publicat la 09.10.2008, 06:48:26

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Acţiunile marilor firme europene s-au depreciat miercuri până la un minim al ultimilor cinci ani

Indicele FTSEurofirst 300 al principalelor titluri europene a închis şedinţa în scădere cu 6,1%, la 941,93 puncte, nivel minim nemaiatins din 17 decembrie 2003. Pe segmentul bancar, titlurile UniCredit s-au depreciat cu 12,6%, cele ale Deutsche Bank - cu 10,7%, iar acţiunile băncii britanice Barclays s-au ieftinit cu 2,4%.

Acţiunile unor bănci britanice s-au apreciat, totuşi, după ce guvernul britanic a anunţat un pachet de salvare de mai multe miliarde lire sterline, inclusiv o injecţie de capital de circa 50 miliarde lire sterline din fonduri guvernamentale la cei mai mari jucători din ţară. Astfel, acţiunile HBOS s-au scumpit cu 24,5%, în timp ce titlurile Royal Bank of Scotland s-au apreciat cu 0,8%. Bursa din Londra a terminat şedinţa de ieri în scădere semnificativă, indicele FTSE-100 pierzând 5,18%.

Indicele bursei pariziene a închis şedinţa în scădere accentuată, cu 6,31% iar indicele Dax al celor 30 de acţiuni-vedetă ale pieţei germane de capital de la Frankfurt a scăzut cu 5,88%.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite