Putin a numit-o pe Nabiullina, în vârstă de 43 de ani, în funcţia de ministru de finanţe, în locul lui German Gref, aceasta fiind cea mai importantă schimbare în structura guvernului. Nabiullina va supraveghea negocierile de aderare a Rusiei la OMC.
"Trebuie să fie îndeplinite toate acordurile precedente cu statele membre OMC, inclusiv alinierea legislaţiei ruse la cea a Organizaţiei", a spus Nabiullina într-o declaraţie emisă de Ministerul de Finanţe.
Negociatorii ruşi s-au aflat miercuri la Geneva pentru o serie de discuţii cu oficialii OMC. Rusia, cea mai mare ţară care nu este încă membră a Organizaţiei, doreşte să se alăture acesteia în 2008.
Aderarea Rusiei la OMC, o prioritate pentru guvernul rus
Publicat la 26.09.2007, 14:09:45
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
