”Aşa am construit bugetul pentru înscriere pe 4,4% deficit, însă primele luni au arătat o încetinire a veniturilor bugetare, ceea ce înseamnă că deficitul nostru se duce spre 5 – 5,5% anul acesta”, a declarat, marţi seară, la Euronews, Adrian Câciu, fost ministru al Finanţelor.
Acesta a precizat că se discută constant cu Comisia Europeană pe această temă.
”Dacă vrei să ai creştere economică în continuare, cu austeritate nu obţi creştere economică. Cu austeritate, întotdeauna o să ai contracţie economică. Austeritatea se referă la scăderea cererii. Când pică cererea, o să ai contracţie economică că oferta o să dea faliment”, a explicat Adrian Câciu.
Întrebat cât ne mai aşteaptă CE cu deficitul acesta mare, ministrul a afirmat: ”În discuţiile pe care le avem cu CE (...) un an de zile nu este nicio problemă să obţinem o prelungire a procedurii, adică să închidem deficitul la 3% în 2025, deci o ajustare mai graduală”.



