Primele brute subscrise de asiguratori in perioada ianuarie-iunie 2008, exprimate in euro, au crescut cu peste 11% fata de acelasi interval din 2007. Conform datelor CSA, daunele brute platite pentru asigurari generale au depasit 1,8 miliarde de lei in primul semestru, in urcare cu 24% fata de perioada similara a anului trecut.
Pentru asigurarile de viata, asiguratorii au platit indemnizatii brute de peste 101 milioane de lei mai mari cu aproape 13,5% fata de cele platite in semestrul I din 2007. La sfarsitul lui iunie erau in vigoare 8.767.595 de contracte de asigurari generale si 7.871.022 de contracte de asigurari de viata, potrivit datelor Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor. Astfel, asigurarile generale au generat in primul semestru prime brute de 3,5 miliarde de lei, ponderea acestora fiind de 80,8% din totalul pietei. In ce priveste structura portofoliului, afacerile din asigurarile auto detin in continuare ponderea cea mai mare, de 75,2% din primele brute subscrise din asigurari generale.
La capitolul distributie pe zone, Bucuresti Ilfov conduce detasat cu aproape jumatate (46,51% mai exact) din afacerile asiguratorilor, urmata la mare distanta de regiunea Nord-Vest, cu o pondere de 9,6%. Datele CSA mai arata si o continua dezvoltare a asigurarilor de viata, care au crescut mai repede, in primul semestru decat cele din asigurarile generale, respectiv cu 24,93%. Din totalul primelor brute subscrise din asigurari de viata, aproape doua treimi au fost reprezentate de asigurarile traditionale si aproape o treime de catre asigurarile de viata si anuitati legate de investitii. (Sursa: The Money Channel)
Afacerile firmelor de asigurari din Romania au crescut cu peste 22%
Publicat la 19.08.2008, 04:44:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
