Agentia pentru Sport primeste 1,37 milioane de lei pentru participarea la competitii
Publicat la 16.05.2007, 15:06:03
Agenţia Naţională pentru Sport (ANS) va primi 1,37 milioane de lei pentru pregătirea sportivilor români şi participarea lor la competiţii internaţionale, dar şi pentru organizarea unor competiţii sportive în România, a decis ,miercuri, Guvernul.
Astfel, suma de 700 de mii de lei a fost alocată pentru organizarea Campionatului european de baschet junioare, care va avea loc la Timişoara în perioada 26 iunie-9 iulie 2007. Costul total estimat al organizării evenimentului este de 1,2 milioane de lei.
Suma de 120 de mii de lei va fi alocată pentru participarea echipei naţionale de polo seniori în Liga mondială de seniori, care va avea loc la Budapesta şi la Liga mondială de seniori programată să aibă loc la Barcelona, competiţiile fiind importante pentru calificarea echipei naţionale la Jocurile Olimpice de la Beijing.
Suma de 300 de mii de lei va fi alocată pentru pregătirea şi participarea reprezentativei României de volei masculin la Liga Europeană, unde România a fost invitată să participe alături de cele mai bune 11 selecţionate naţionale.
Alte 250 de mii de lei vor fi alocate pentru a finanţa parţial pregătirea şi participarea loturilor naţionale de popice la campionatele mondiale care vor avea loc în Slovacia, în luna mai. În această lună, Federaţia Română de Popice va trimite sportivii români la două campionate mondiale.
Banii provin din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Actualitate
Astăzi în istorie, 24 august: Krugerrand-ul aur intră pe piață
Actualitate
Citatul zilei, 24 august 2026: Investitorul individual are un avantaj constant

Actualitate
Ce verifici înainte să cumperi un apartament

Actualitate
Benzina și motorina, tot mai scumpe

Actualitate
