money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Agenţia Română pentru Conservarea Energiei va prezenta luni situaţia agenţiei privind demiterile

Publicat la 24.04.2009, 15:54:37

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Agenţia Română pentru Conservarea Energiei va prezenta luni situaţia agenţiei privind demiterile

Fostul preşedinte al Agenţiei Române pentru Conservarea Energiei, Tudor Constantinescu, a declarat Agenţiei NewsIn, la începutul lunii martie, că ARCE are un deficit de personal de 30% şi că nu poate face alte angajări, întrucât posturile sunt blocate, potrivit datelor oferite agenţiei NewsIn.

"Noi avem un deficit major de personal. În prezent, agenţia are 16 filiale teritoriale şi o schemă de 84 de angajaţi. În total, suntem 65 de persoane, astfel că am mai avea nevoie de încă 20 de persoane, adică 30%. Dar posturile sunt blocate", a declarat atunci Tudor Constantinescu.

Agenţia Română pentru Conservarea Energiei este o instituţie publică cu personalitate juridică, organ de specialitate în domeniul eficienţei energetice la nivel naţional, cu autonomie instituţională, financiară şi organizatorică, cu finanţare din venituri proprii şi din subvenţii acordate de la bugetul de stat. ARCE se află în subordinea Ministerului Economiei.

Toţi şefii serviciilor deconcentrate primesc joi şi vineri decizii de demitere, iar în următoarele 30 de zile intră în vigoare preavizul impus de Codul Muncii pentru funcţiile de conducere, interval în care se vor desfăşura şi concursurile pentru desemnarea noilor şefi.

Funcţiile care conferă calitatea de conducător al serviciilor publice deconcentrate se desfiinţează în termen de 32 de zile de la data intrării în vigoare a Ordonanţei de Urgenţă adoptate miercuri de Guvern, potrivit textului actului normativ.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite