Aglomeraţie în trafic? Ia-ţi zborul!
Publicat la 05.11.2008, 08:16:30
Bruce Calkins, un designer american, a realizat proiectul primei maşini care va zbura, autoturism care va fi disponibil în doar doi ani, informează “Daily Mail”, în ediţia electronică.
Autovolantor este creat pe platforma autoturismului Ferrari 599 GTB, iar în ceea ce priveşte preţul de pornire, acesta este de 500.000 de lire sterline.
Autoturismul va folosi un sistem electric special creat pentru a ajunge la altitudinea de 1.524 de metri, iar viteza pe care o poate atinge, în aer, este de 241 de kilometri pe oră.
Citeşte articolul integral în Cotidianul
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
