Președintele american Donald Trump și președintele ucrainean Volodimir Zelenski vor discuta vineri, în cadrul unei convorbiri telefonice, suspendarea bruscă a unor livrări importante de arme americane către Kiev, a informat joi Financial Times.
Financial Times: Trump și Zelenski vor discuta suspendarea livrărilor de arme americane
Zelenskiy ar urma să ridice și problema unor potențiale vânzări de arme în viitor, a afirmat ziarul, citând persoane familiarizate cu planurile.
Momentul convorbirii telefonice ar putea fi modificat, a adăugat ziarul.
Reuters nu a putut confirma imediat informația. Casa Albă nu a răspuns imediat la solicitarea Reuters de a comenta.
SUA au suspendat unele livrări de arme esențiale către Ucraina din cauza stocurilor reduse, au declarat anterior surse pentru Reuters.
Această decizie a determinat Ucraina să convoace miercuri la Kiev trimisul special al SUA pentru a sublinia importanța continuării ajutorului militar din partea Washingtonului și pentru a avertiza că această măsură ar slăbi capacitatea Ucrainei de a se apăra împotriva intensificării atacurilor aeriene rusești și a avansului pe câmpul de luptă.
Măsura Pentagonului a dus, în parte, la reducerea livrărilor de rachete de apărare aeriană Patriot pe care Ucraina se bazează pentru a distruge rachetele balistice rapide, a raportat Reuters miercuri.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.