money.ro
EuropaLiviu Ciobanu

Alegeri prezidențiale în Polonia. Karol Nawrocki învinge la limită

Publicat la 02.06.2025, 06:22:41

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Alegeri prezidențiale în Polonia. Karol Nawrocki învinge la limită

Candidatul opoziției naționaliste poloneze Karol Nawrocki a câștigat cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale din țară cu 50,89% din voturi, a anunțat luni dimineață comisia electorală, ceea ce reprezintă o lovitură dată agendei de reforme a guvernului proeuropean, scrie Reuters.

Euro-scepticul polonez Nawrocki a câștigat scrutinul prezidențial

Rivalul său, Rafal Trzaskowski, primarul liberal al Varșoviei și un aliat al guvernului condus de Donald Tusk, a obținut 49,11%. Un sondaj realizat duminică la ieșirea de la urne îl dăduse pe Trzaskowski câștigător cu o majoritate foarte mică.

Nawrocki, în vârstă de 42 de ani, istoric eurosceptic care a condus un institut național de comemorare, a condus o campanie electorală bazată pe promisiunea de a asigura politici economice și sociale care să favorizeze polonezii în detrimentul altor naționalități inclusiv refugiații din Ucraina vecină.
Boxerul amator a câștigat în ciuda faptului că trecutul său a dominat ultimele zile ale campaniei prezidențiale, de la întrebări privind achiziționarea unui apartament de la un pensionar până la recunoașterea faptului că a luat parte la încăierări organizate.

În timp ce parlamentul polonez deține cea mai mare parte a puterii, președintele poate pune veto asupra legislației. Votul a fost urmărit cu atenție în Ucraina precum și în Rusia, Statele Unite și în întreaga Uniune Europeană.

Nawrocki, susținut de partidul Lege și Justiție (PiS), este de așteptat să continue politicile predecesorului său, președintele Andrzej Duda, de asemenea un aliat al celui mai mare partid de opoziție inclusiv blocarea oricăror încercări ale guvernului de a liberaliza avortul sau de a reforma sistemul judiciar.

Pe platforma de social media X, Duda le-a mulțumit polonezilor pentru că au mers la vot în număr mare. Prezența la vot a fost de 71,31%, a declarat comisia electorală, un record pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale.

"Vă mulțumim! Pentru participarea la alegerile prezidențiale. Pentru prezența la vot. Pentru că v-ați îndeplinit datoria civică. Pentru că v-ați asumat responsabilitatea pentru Polonia. Felicitări câștigătorului! Rămâneți puternici, Polonia!" a scris Duda.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite