Alimentele ecologice din România, de 3-4 ori mai scumpe decât în Occident
Publicat la 05.06.2008, 09:23:10
Statele occidentale s-au mobilizat în ultimii ani pentru fabricarea produselor ecologice. Nu este însă şi cazul României. Compatrioţii noştri preferă să importe produsul finit, chiar dacă există posibilitatea ca acesta să fie pregătit şi în ţară.
"În România avem materie primă ecologică, dar din păcate nu avem procesatori în sistem ecologic, şi atunci se creează un paradox, România exportă materie primă ecologică în Occident, acolo se prelucrează şi noi ca importatori aducem produsul finit mult mai scump, ne mai costă şi transportul, şi evident ajunge pe rafturi la un preţ de poate 3-4 ori mai mare decât dacă s-ar fi produs aici direct", a subliniat Radu Panait, director general Natura Land.
Soluţia? Specialiştii încearcă să promoveze cât mai mult agricultura ecologică şi să o dezvolte. Utilizarea mai multor tehnologii de agricultură ecologică ar elimina pesticidele şi fertilizatorii chimici.
"Avem un interes să convingem cât mai mulţi producători, procesatori să înceapă sisteme de agricultură ecologică pentru ferme sau să înceapă procesarea în sisteme ecologice pentru fabricile de procesare astfel încât să avem şi noi produse româneşti finite made in România, mult mai avantajoase. Dăm de muncă şi la oameni, este foarte important şi pentru mediu pentru că agricultura ecologică înseamnă automat eliminarea pesticidelor şi a fertilizatorilor chimici", a mai declarat acesta.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
