money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Allianz-Ţiriac estimează că va administra active pe pilonul II de 60 milioane euro în 2008

Publicat la 28.11.2007, 10:42:06

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Allianz-Ţiriac estimează că va administra active pe pilonul II de 60 milioane euro în 2008
"Vrem să facem un cross selling în ce priveşte vânzarea pensiilor obligatorii şi pensiilor facultative, una dintre priorităţile companii fiind creşterea bazei de clienţi pe zona de pensii facultative", a precizat Andănuţ. El a mai spus că unii agenţi ai companiei au vândut deja cele două produse "la pachet".

În ce priveşte structura investiţională, el a precizat că titlurile de stat reprezintă o componentă importantă a investiţiilor din 2008, pentru că sunt potrivite cu profilul de risc al fondului şi permit cea mai mare expunere. Andănuţ a adăugat că un volum mare de active permite o flexibilitate a plasamentelor mai mare decât în cazul fondurilor facultative.

Compania intenţionează să mai investească în obligaţiuni corporatiste internaţionale şi municipale româneşti, în acţiuni din România şi ţări din Uniunea Europeană, cu orizont investiţional lung, pe baze fundamentale, a mai spus Andănuţ.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite