money.ro
Piețe financiareMoney.ro

Amenzi de peste 6 milioane de lei, date de inspectoratele teritoriale de muncă în primele zece zile din iulie/ Peste 300 de persoane care munceau fără forme legale, depistate

Publicat la 13.07.2020, 15:44:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Amenzi de peste 6 milioane de lei, date de inspectoratele teritoriale de muncă în primele zece zile din iulie/ Peste 300 de persoane care munceau fără forme legale, depistate

”În perioada 1- 10 iulie 2020, Inspecţia Muncii, prin inspectoratele teritoriale de muncă, a desfăşurat acţiuni de control în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare totală de 6.074.600 de lei”, arată instituţia, într-un comunicat de presă transmis luni.

Astfel, au fost găsite 315 persoane care desfăşurau muncă fără forme legale.

Totodată, au fost dispuse 3.013 avertismente şi 6.287 de măsuri de remediere a neconformităţilor.

De asemenea, în perioada 20 mai - 10 iulie, Inspecţia Muncii a desfăşurat controale pentru prevenirea si combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, în conformitate cu prevederile Legii nr. 55/2020, în urma cărora inspectoratele teritoriale de muncă au aplicat 4.260 de sancţiuni contravenţionale, din care amenzi în valoare totală de 368.630 lei. Astfel, au fost sancţionaţi 3.072 de angajatori, din 9.340 controlaţi.

 

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite