money.ro
Piețe financiareSorin Simon

Ancheta de pe piaţa carburanţilor: Astăzi, Concurenţa prezintă concluziile

Publicat la 10.01.2012, 07:29:29

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Ancheta de pe piaţa carburanţilor: Astăzi, Concurenţa prezintă concluziile

Preşedintele Consiliului Concurenţei a declarat acum câteva zile că raportul nu recomandă amenda maximă de 10% din cifra de afaceri a companiilor, dar plenul Concurenţei ar putea decide altceva.

Benzinarii români au decis, la unison, scoaterea unui sortiment de benzină de pe piaţă. Vorbeau între ei pe internet, iar Consiliul Concurenţei le-a găsit mail-urile.

Benzinarii români au realizat, în 2009, o înţelegere de tip cartel prin care au decis în comun scoaterea de pe piaţă a sortimentului de benzină Eco Premium şi riscă o amendă de până la 5% din cifra de afaceri realizată pe anul 2010 de la Consiliul Concurenţei, au declarat, pentru MONEY.RO, surse oficiale  din piaţă.

Liderii pieţei Petrom, Rompetrol şi LukOil au realizat, cumulat, o cifră de afaceri de 5,64 miliarde de euro în 2010 astfel încât doar aceste trei companii pot primi o mega-amendă de 282 de milioane de euro.

Cea mai mare ar fi a Petrom – 160 de milioane de euro pentru că este compania cu cea mai mare cifră de afaceri dintre toate cele vizate.

Rompetrol Downstream riscă o amendă de 70 de milioane de euro la afaceri de 1,4 miliarde de euro, iar LukOil poate primi o sancţiune de 52 de milioane de euro la afaceri de 1,04 miliarde de euro. Celelalte companii implicate sunt OMV, MOL şi Agip. Cifra de afaceri a OMV din 2010 este înglobată în cea a Petrom. MOL a avut afaceri de 610 milioane de euro şi poate primi o amendă de 30,5 milioane de euro iar ENI România, deținătoarea lanțului Agip, la afaceri de 98 de milioane de euro, riscă o sancţiune de 4,9 milioane de euro. Amenda totală pentru cele şase companii implicate poate ajunge, astfel, la 318 milioane de euro dat fiind faptul că cifra de afaceri cumulată a lor este de circa 6,4 miliarde de euro.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite