money.ro
Piețe financiaremoney.ro

ANPC: Electrica trebuie să factureze la cursul de referinţă al BNR

Publicat la 03.04.2007, 16:29:49

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
ANPC: Electrica trebuie să factureze la cursul de referinţă al BNR

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a solicitat, marţi, companiei Electrica să factureze consumul de energie electrică luând în calcul cursul valutar de referinţă al Băncii Naţionale a României, din data emiterii facturilor, potrivit unui comunicat remis NewsIn.

Această solicitare a fost făcută în urma reclamaţiilor primite de la consumatori referitore la nerespectarea cursului valutar zilnic de referinţă şi facturarea la un alt curs valutar menţionat în facturile emise de furnizorul de energie electrică, mult mai ridicat decat cel practicat de BNR la data emiterii facturilor.

Totodata, ANPC a solicitat Electrica sa informeze toate filialele Electrica din ţară  respectiv Enel Electrica Banat, Enel Electrica Dobrogea, E.ON Moldova, CEZ Electrica Oltenia, Electrica Muntenia Sud, Electrica Muntenia Nord, Electrica Transilvania Sud şi Electrica Transilvania că această practică încalcă prevederile legii privind protecţia consumatorilor.

Oficialii Autorităţii avertizează că în cazul în care aceste probleme nu vor fi reglementate operatorii economici riscă ramenzi între 3.000 lei la 30.000 lei, precum şi oprirea temporară a prestării serviciului până la intrarea în legalitate.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite