Guvernul va emite o hotărâre prin care Antibiotice SA va deveni unitate strategică pentru România, iar portofoliul de acţiuni deţinut de Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) va fi transferat la Ministerul Sănătăţii, a declarat, joi, vicepreşedintele PSD Gheorghe Nichita.
Potrivit lui Nichita, proiectul de hotărâre este în fază de fundamentare la cele două autorităţi centrale, decizia transferului de acţiuni fiind luată miercuri în cadrul unei şedinţe la Bucureşti.
"Avantajul este că păstrăm o unitate de producţie care funcţionează, iar profitul societăţii va putea fi reinvestit. De când este la AVAS, societatea a avut profit, dar dividendele nu au putut fi reinvestite. De asemenea, are o gamă de produse impresionantă şi necesară pentru spitale şi pentru strategia Ministerului Sănătăţii. Nu în ultimul rând, se vor păstra 1.500 de locuri de muncă", a declarat primarul Iaşiului, Gheorghe Nichita, într-un briefing de presă.
Sursa: NewsIn





