"Ştim că CCR, luând act de termenul pe care noi l-am solicitat, s-a reunit în complet de la ora 9,00. Faptul că nu a venit până acum avizul indică o dezbatere prelungită. La nivelul Birourilor reunite am căzut cu toţii de acord că, dacă până la ora începerii şedinţei plenului reunit apare avizul Curţii el va fi luat în considerare, va fi comunicat şi îl vom prezenta", a afirmat Antonescu, după şedinţa Birourilor Permanente ale Parlamentului.
El a arătat că USL consideră că procedura de consultare a CCR a fost îndeplinită.
"Am constatat că, la orele 12,00, astăzi, la expirarea termenului pe care l-am stabilit pentru un aviz al CCR acest aviz nu s-a primit. Procedura de consultare a CCR impusă de Constituţie fiind, din punctul nostru de vedere îndeplinită, am trecut mai departe, am stabilit ora şedinţei, am trimis împreună cu preşedintele Camerei, dl Valeriu Zgonea, înştiinţarea către dl preşedinte Traian Băsescu în legătură cu data şi ora şedinţei, la 17,00", a explicat preşedintele Senatului.
Întrebat dacă este posibil ca demersul USL să fie pus la îndoială în contextul în care nu apare avizul consultativ al CCR, el a negat această idee. "Dreptul Parlamentului de a stabili un termen pentru pronunţarea Curţii este prevăzut doar în acest caz, care este un caz excepţional, pentru că astfel teoretic ar putea amâna sine die sau ar putea stabili data de 4 mai 2017, evident prin absurd, pentru un asemenea răspuns. De aceea, Parlamentul are dreptul în acest caz, aşa cum se prevede în Regulamentele Camerelor reunite, să stabilească un termen, care a fost în cazul nostru stabilit până astăzi la ora 12,00. Curtea exact în sensul celor care vi le-am spus a luat act de acest termen şi s-a reunit. Dacă, ceea ce eu nu cred, Curtea nu va reuşi să transmită un aviz până la ora 17,00 şedinţa va avea loc, avizul este oricum consultativ", a spus Antonescu.
Cu privire la acuzaţiile democrat-liberalilor referitoare la timpii pe care parlamentarii îi au pentru a se adresa în plen, el a arătat că şeful statului se poate apăra mai bine "decât o pot face Ioan Oltean şi Mircea Toader".
"Preşedintele însuşi, care între noi fie vorba se poate apăra mai bine decât o poate face dl Oltean şi Toader, dar asta este o consideraţie personală, va fi prezent. A avut şi ieri la dispoziţie cât timp a dorit şi are şi astăzi la dispoziţie timp nelimitat", a precizat Antonescu.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.