money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Aprecierea euro creeaza probleme exportatorilor europeni

Publicat la 12.03.2008, 22:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Aprecierea euro creeaza probleme exportatorilor europeni

Cursul euro fata de dolar a crescut cu 17% in numai 12 luni, cu mai mult de 5% de la inceputul anului si este cu peste 30% mai ridicat decat nivelul de 1,17 dolari/euro, de la lansarea din 1999, datorandu-se exclusiv deprecierii continue a monedei americane.

Un caz care exemplifica pe deplin modul in care evolutia raportului dintre cele doua monede ii afecteaza pe producatorii europeni de bunuri si servicii in incercarea lor de a rezista pe pietele internationale este EADS, care a invocat aceasta cauza pentru a justifica o pierdere de 1,1 miliarde dolari anul trecut. Un euro puternic este de natura sa determine companiile europene mari sa isi relocheze activitatile de productie in afara zonei celor 15 state ale Uniunii Europene care au aderat la moneda unica - fie in celelalte 12 state membre, Romania si Bulgaria fiind cele mai atractive, fie in afara Pietei Comune, in tarile cu economii emergente, cum ar fi Rusia, India, China, Mexic sau Brazilia.

“Majorarea contributiei dolarului la produsele noastre reprezinta un alt mod de a spune ca productia se va concentra in afara zonei euro, unde costurile sunt mai mici”, explica directorul EADS, Louis Gallois.

Desi afirma ca, deocamdata, situatia in care se afla exportatorii europeni nu este una dramatica, analistii economici recunosc ca acestia au dreptul sa isi declare ingrijorarea.

“Nu sunt sigur daca in Europa se poate pune problema de «supravietuire», deocamdata”, a declarat Gilles Moec, analist in cadrul Bank of America.

“Cu toate acestea, problemele vor iesi, treptat, la iveala”, a mai adaugat el. Chiar si in conditiile in care moneda unica europeana s-a intarit, in mod continuu, in raport cu dolarul american si yuanul chinezesc, Germania, cea mai importanta economie a “zonei euro”, a atins, in luna ianuarie, un nou record in domeniul exporturilor realizate.

Evolutie ] Exporturile Germaniei au crescut in ianuarie cu 3,8% fata de luna precedenta, la 85,3 miliarde euro (131 miliarde dolari), iar importurile - cu 4,2% fata de decembrie, la 69,2 miliarde euro, cel mai inalt nivel din iulie 1998

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite