Aproape 2,3 milioane de persoane au aderat la un fond de pensii privat
Publicat la 19.11.2007, 08:09:31
Clasamentul administratorilor, în funcţie de numărul semnăturior pe care le-au strâns, continuă să fie dominat de ING. Mai mult de 600 de mii de persoane au ales ING ca administrator al pensiei lor private obligatorii. Urmează Allianz Tiriac, cu mai mult de 450 de mii de participanţi la fondul pe care îl administrează.
Modificarea faţă de raportarea făcută la o lună survine la locurile trei şi patru. A apărut aici o rocadă între Aviva şi Generali. Generali urcă pe poziţia a treia, ce-i drept, la mică distanţă de Aviva. Doar 6 mii de semnături despart cei doi administratori.
Interamerican şi AIG sunt şi ele umăr la umăr, cu aproximativ 100 de mii de participanţi. Aceştia se conturează a fi principalii jucători pe segmentul pensiilor obligatoriii. Pentru că restul administratorilor nu au reuşit să depăşească, încă, pragul de 50 de mii de semnături.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 25 august 2026: 1 euro = 5.2536 lei. Leul câștigă ușor teren

Piețe financiare
ETF vs fond mutual: care e mai bun pentru un român?

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
