money.ro
Piețe financiaremoney.ro

ARCB a dat în judecată Ministerul Culturii în dosarul Cathedral Plaza

Publicat la 24.09.2009, 13:50:29

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
ARCB a dat în judecată Ministerul Culturii în dosarul Cathedral Plaza
Ministerul Culturii şi Cultelor precizează într-un comunicat că a reanalizat documentele pe care le-a emis cu privire la investiţia Cathedral Plaza şi a constatat că evaluarea documentaţiei depuse de beneficiar a fost făcută cu respectarea procedurilor legale la vremea respectivă. În consecinţă, orice fel de acuzaţie de dezinteres şi de sprijinire a unor agende private sunt neîntemeiate.

Arhiepiscopia romano- catolica din Bucureşti cere Ministerului culturii despăgubiri de 22 de milioane de euro pentru că nu a respectat prevederea legală privind delimitarea zonei de protecţie pe o rază de 100 de metri, în jurul Catedralei Sf. Iosif. În plus, arhiepiscopia îl acuză pe ministrul Theodor Paleologu că nu a alcătuit asa cum a promis o comisie de studiu si de ancheta în care să fie invitati si reprezentantii săi care sa sustina cauza catedralei. Ministerul precizează însă în comunicat că acea comisie a fost formată si ca a reanalizat intregul dosar al proiectului Cathedral Plaza.

Concluzia este ca evaluarea documentatiilor depuse de beneficiar respectă procedurile legale. Ministerul adaugă că reprezentantii arhiepiscopiei nu au fost invitati sa-si sustina punctul de vedere deoarece comisia nu avea un statut interinstitutional. Misiunea sa a fost doar de a reanaliza documentatia proiectului si de a stabili masura in care acesta poate fi suspendat sau oprit.

Proiectul Cathedral Plaza este în acest moment blocat dar dezvoltatorul Millennium Building susţine că are autorizaţie de construcţie valabilă timp de 36 de luni şi că lunile în care lucrările sunt blocate nu se contabilizează. Dezvoltatorul se plânge că de la întreruperea lucrărilor în iulie 2007 a înregistrat prejudicii de aproximativ 20 de milioane de euro.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite