money.ro
Piețe financiaremoney.ro

ARCPA: Băncile acordă foarte greu prefinanţări traderilor de cereale

Publicat la 07.05.2009, 09:22:28

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
ARCPA: Băncile acordă foarte greu prefinanţări traderilor de cereale

"În acest moment prefinanţările sunt extrem de greu de realizat pentru că băncile sunt foarte reticiente în a prefinanţa. Sunt o grămadă de documente care sunt cerute în plus faţă de anii anteriori, astfel încât circuitul necesar negocierii şi încheierii unui contract de prefinanţare presupune un timp îndelungat", a declarat Emilian David, reprezentant ARCPA.

Reprezentantul traderilor de cereale spune că foarte puţini jucători de pe piaţa de profil vor beneficia de încrederea băncilor.

 "Selecţia este foarte dură rămânând pe piaţă câţiva parteneri care vor putea face prefinanţări", a mai adăugat reprezentantul ARCPA.

Însă problemele nu se opresc aici pentru traderii de cereale. Comercianţii de produse agricole spun că dacă nu vor fi deblocate urgent rambursările de TVA, lucrurile vor scăpa de sub control. Ei susţin că statul are datorii neonorate de 100 milioane euro şi, din această cauză, au probleme financiare. Traderii de cereale susţin că plata ar trebui făcută în cel mult 45 de zile, dar statul a întârziat chiar şi doi ani cu rambursarea TVA - ului.
 


 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite