Piețe financiaremoney.ro
ARIS caută teren la Braşov pentru o fabrică de maşini
Publicat la 11.03.2008, 09:41:16
"Am fost contactaţi (CJ Brasov -n.red.) de conducerea ARIS, care ne-a solicitat să facem rost de un teren de 250 de hectare. Este greu să găsim o astfel de suprafaţă compactă, pentru că una dintre cele mai mari platforme industriale, Tractorul, are doar vreo 140 de hectare. În plus, ARIS a pus condiţia ca terenul să fie amplsat în imediata apropiere a oraşului, mai precis, nu mai departe de Râşnov", a spus Tucunel.
Reprezentantii ARIS au declarat, recent, că un mare producător de automobile, venit în Romania "pe filiera americană", caută teren pentru o fabrică de automobile, investiţie de minimum 500 de mil. euro şi o capacitate de 300.000 de maşini pe an, pentru care ar fi necesară o suprafaţă de teren de minimum 200 de hectare.
Preşedintele CCIR Braşov a arătat că a consultat o serie de primării din judeţ, însă nu a identificat loturi mai mari de 20-25 de hectare. "Putem găsi suprafeţe de 10-20 de hectare în apropierea Braşovului, până la 20-25 de kilometri, la niste preţuri rezonabile, de 25-30 de euro pentru un metru pătrat. Am putea face un efort să gasim şi terenuri mai mari, însă această responsabilitate o vor avea tot autorităţile locale, care cunosc amplasamentele şi pot negocia preţuri bune de achiziţie de la particulari", a mai spus preşedintele CCIR. Citeşte aici întregul articol
Sursa: Business Standard
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



