Asigurările de viaţă vor creşte în acest an cu 26%, estimează specialiştii
Publicat la 19.08.2008, 09:11:06
După un an 2007, nu foarte prielnic asigurărilor de viaţă, datele Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor indică o creştere de 25% a acestui segment în primele şase luni din acest an, peste media pieţei. Specialiştii spun că acest trend se va menţine şi estimează chiar un avans mai mare în anii următori.
"Dacă până acum toată lumea îşi privea casa şi maşina ca fiind principalele posesiuni care trebuie asigurate, acum au început să realizeze că viaţa este principalul lucru de care trebuie să ai grijă", a precizat Luiza Ciobanu, vicepreşedinte Omniasig Asigurări Viaţă.
"A crescut şi venitul mediu al românilor, aşa că şi-au putut permite astfel de poliţe. Asigurările de viaţă vor creşte în continuare mult mai bine decât celelalte linii de asigurare", a declarat Bogdan Andriescu, preşedinte UNSICAR.
Pentru acest an, ritmul de creştere al pieţei asigurărilor de viaţă ar putea ajunge la 26%, estimează reprezentanţii Omniasig.
"Considerăm că în viitor piaţa asigurărilor de viaţă va avea un ritm de creştere important, însă nu cred că anul acest va depăşi 26%", a încheiat Luiza Ciobanu.
În primul semestru din acest an, valoarea primelor brute subscrise pe segmentul asigurărilor de viaţă a crescut cu 25%, arată datele Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
