money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Asirom plăteşte daune pentru mai mult de 1.000 de locuinţe afectate de inundaţii

Publicat la 21.07.2010, 11:33:25

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Asirom plăteşte daune pentru mai mult de 1.000 de locuinţe afectate de inundaţii
Până în prezent, compania are peste 1.030 dosarele de daună avizate ale asiguraţilor Asirom care locuiesc în zonele calamitate, iar rezerva de daune constituită de companie depăşeşte 4,1 milioane de euro. În ultimile săptămâni, Asirom a acordat despăgubirile solicitate în peste 30% dintre dosarele de daună primite.

Conform statisticilor oficiale, inundatiile au avariat peste 6.300 de locuinte, între judetele afectate numărându-se Bacău, Botoşani, Constanţa, Galaţi, Ialomiţa, Iaşi, Olt, Suceava, Teleorman şi Tulcea.

Premierul Emil Boc declara recent că pagubele la nivel naţional ar putea fi de ordinul sutelor de milioane de euro. Unele surse ministeriale indicau un nivel al pagubelor de peste 400 milioane de euro.

Conform Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (CSA), la 15 iulie companiile de asigurări aveau constituite rezerve de daune de 10 milioane de euro.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite