money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Astăzi au început negocierile pentru formarea companiei care va realiza reactoarele 3 şi 4

Publicat la 03.12.2007, 11:21:07

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Astăzi au început negocierile pentru formarea companiei care va realiza reactoarele 3 şi 4
Iniţial, Nuclearelectrica anunţase că negocierile cu investitorii vor începe la data de 24 noiembrie. "Chiar dacă se întârzie cu câteva zile, perioada de negociere este suficientă", declarau, săptămâna trecută, surse din domeniu.

Toate cele şase oferte angajante depuse de companiile care vor să participe la construcţia reactoarelor 3 şi 4 au fost aprobate, la data de 5 noiembrie, de comisia de coordonare a proiectului, întrucât au îndeplinit criteriile solicitate. Aceste companii sunt Electrabel Belgia, Enel Italia, Iberdrola Spania, CEZ Republica Cehă, Arcelor-Mittal România şi RWE Germania.

Potrivit surselor citate, comisia de negociere va purta discuţii cu reprezentanţii tuturor celor şase companii, dar şi cu fiecare în parte. De asemenea, vor fi formate şase grupe de lucru, pentru dezbaterea unor subiecte distincte. "În final, în compania de proiect ar putea fi incluse toate aceste companii sau unele dintre ele se pot retrage în timpul negocierilor", mai spuneau sursele.

Conform graficului Nuclearelectrica, negocierile vor dura circa 60 de zile, adică până la finele lunii ianuarie 2008. Până la 4 februarie va fi trimis spre avizare către Adunarea Generală a Acţionarilor Nuclearelectrica şi către comisia de coordonare raportul comisiei de negociere, care va include cel puţin următoarele elemente: lista investitorilor/acţionarilor, valoarea capitalului social, volumul investiţiilor angajate, numărul de acţiuni deţinute de fiecare investitor/acţionar şi proiectul acordului de asociere a acţionarilor.

Totodată, raportul negocierilor va fi supus spre aprobarea Guvernului la data de 20 februarie, urmând ca acordul de asociere în noua societate comercială să fie semnat de Nuclearelectrica şi de către investitori la mijlocul lunii martie 2008.

După realizarea acestor etape, urmează ca, în aprilie 2008, să fie stabilit tipul de contract comercial de finalizare a proiectului (la cheie, pachete de lucrări). Cererea de ofertă pentru contractul comercial de finalizare ar urma să aibă loc în iunie 2008, iar primirea ofertelor, în decembrie anul viitor. Totodată, termenul pentru analiza ofertelor, selecţia consultantului sau a consultanţilor, semnarea contractului comercial de finalizare, angajamentele financiare (credite) şi condiţiile pentru data efectivă este mijlocul anului 2009.

Durata de realizare a investiţiei este de 64 de luni pentru fiecare reactor, iar punerea în funcţiune a Unităţilor 3 şi 4 este prevăzută pentru 2014, respectiv 2015. Realizarea celor două unităţi presupune investiţii de circa 2,3 miliarde de euro, iar fiecare din cele două reactoare ar urma să aibă o putere instalată de 720 MW. Reactoarele vor livra o cantitate de energie de câte 5,2 TWh anual fiecare, iar preţul de vânzare a electricităţii produse este estimat la 28,2 - 32,5 euro/MWh. Durata de viaţă a unei unităţi este de 30 de ani, cu posibilitatea prelungirii la 40 de ani.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite