money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Automobile Craiova plateste un dividend de 0,0670 lei pentru 2007, in crestere de zece ori

Publicat la 27.03.2008, 15:39:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Automobile Craiova plateste un dividend de 0,0670 lei pentru 2007, in crestere de zece ori
Actionarii Automobile Craiova au aprobat in cadrul adunarii generale ordinare din 26 martie repartizarea profitului aferent anului trecut si bugetul de venituri si cheltuieli pentru anul 2008. 

Astfel, actionarii producatorului de automobile au hotarat repartizarea a 1,27 milioane lei pentru dividende, din profitul obtinut anul trecut, si alocarea sumei de 103.063 lei pentru fondul de rezerve. 

De asemenea, 83.400 lei au fost directionati pentru fondul de participare a salariatilor la profit.
Adunarea generala extraordinara a actionarilor Automobile Craiova se va intruni pe 15 aprilie si va confirma intrarea in actionariat a producatorului american de automobile Ford Motor Company, care a cumparat de la statul roman pachetul majoritar de 72,4% din actiuni, tranzactie finalizata pe 21 martie. 

Printre actionarii importanti ai companiei se mai numara SIF Oltenia (SIF5), care controleaza 22,06% din actiunile Automobile Craiova.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite