money.ro
Piețe financiaremoney.ro

AVAS a scos la vanzare al cincilea institut de cercetare

Publicat la 04.02.2007, 16:03:40

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
AVAS a scos la vanzare al cincilea institut de cercetare

 

AVAS a ofertat spre vânzare, vineri, pachetul reprezentând 70,11% din acţiunile INTEC S.A. Bucureşti. Acesta este cel de-al cincilea institut de cercetare lansat la privatizare în anul 2007.

Potrivit NewsIn, INTEC S.A. Bucureşti activează în domeniul cercetării şi dezvoltării în ştiinţe fizice şi naturale. Acţionarii societăţii sunt: AVAS - 70,11%, Aris Consult Invest S.R.L. - 29,52%, Dan Codescu - 0,37%.

Metoda de privatizare a INTEC este negocierea pe bază de oferte tehnice. Această metodă de privatizare, în cadrul căreia oferta tehnică va deţine o pondere de 60%, protejează institutele de cercetare la momentul trecerii lor în proprietate privată, astfel încât ele să nu devină ţinta unor investitori care vor să facă alt tip de afacere decât cea de cercetare - dezvoltare.

Pentru a putea participa la negociere, ofertanţii trebuie să prezinte dovada îndeplinirii cumulative a mai multor criterii de precalificare. Unul dintre acestea este inexistenţa sancţiunilor penale pentru săvârşirea următoarelor fapte: gestiune frauduloasă, abuz de încredere, fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită sau alte contravenţii şi infracţiuni prevăzute în Legea nr. 11/1991 privind combaterea concurenţei neloiale - criteriu eliminatoriu.

De asemenea, ofertanţii trebuie să aibă experienţă în domeniul cercetării-dezvoltării pentru ramura de ştiinţă a societăţii comerciale de cercetare - dezvoltare sau pentru o ramură înrudită precum şi bonitate financiară şi capacitate de a prelua o nouă afacere.

Data limită pentru depunerea documentelor de precalificare şi de participare, împreună cu ofertele finale, este 15 martie 2007, ora 12,00. Documentele de precalificare se vor deschide la data de 15 martie 2007, ora 13,00 în prezenţa tuturor potenţialilor cumpărători.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite