"Cele mai recente previziuni ale băncii centrale, bazate pe informaţiile disponibile la sfârşitul lunii martie, indică o scădere a PIB-ului cu 3,5% în 2009", arată ultimul raport al instituţiei.
Estimările anterioare ale băncii centrale, afişate la începutul lui februarie, prevedeau o comprimare de 0,8%. Estimările băncii centrale sunt mai pesimiste decât cele ale analiştilor, ce prevăd că PIB-ul va scădea cu 3%.
În ciuda crizei financiare, ministrul portughez al economiei, Manuel Pinho, a declarat la începutul acestei luni că Portugalia nu are nevoie de ajutorul Uniunii Europene (UE), pentru că situaţia financiară a ţării este suficient de solidă.
Agenţia internaţională de evaluare financiară Standard & Poor's a revizuit recent în coborâre ratingul Portugaliei privind datoriile pe termen lung, la 'A+', ca şi în cazul Irlandei şi Greciei.


