money.ro
Piețe financiareMarian Manolache

Banca Elveţiei a revenit pe profit anul trecut, cu un câştig de aproape 11 miliarde de euro

Publicat la 13.01.2012, 11:40:16

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Banca Elveţiei a revenit pe profit anul trecut, cu un câştig de aproape 11 miliarde de euro

Aprecierea aurului din depozitele băncii a contribuit cu 5 miliarde de franci la profit, în timp ce poziţiile valutare au adus un beneficiu de 8 miliarde de franci, transmite Bloomberg.

 

Instituţia va distribui un miliard de franci cantoanelor şi federaţiei elveţiene.

 

Banca s-a aflat sub presiune după ce achiziţiile de valută au generat o pierdere record pentru 2010.

 

"Decizia va ajuta banca să-şi păstreze reputaţia după scandalul din presă legat de demisia preşedintelui. Cantoanele vor fi mulţumite să primească o parte din profituri", a spus Peter Rosenstreich, analist la Swissquote Bank, Elveţia.

 

Cantoanele şi băncile regionale controlează un pachet de 55% din acţiunile băncii naţionale, în timp ce investitorii privaţi deţin restul.

 

Fostul preşedinte al băncii Elveţiei Philipp Hildebrand şi-a anunţat luni demisia, după ce nu a reuşit să dovedească faptul că soţia sa a acţionat fără ca el să aibă cunoştinţă într-o tranzacţie valutară realizată în august, cu numai câteva săptămâni înainte ca banca să plafoneze cursul francului.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite