money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Banca Transilvania primeste un credit de 60 milioane euro

Publicat la 15.11.2006, 13:31:37

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Banca Transilvania primeste un credit de 60 milioane euro

Banca de Investitii Germana, Fondul European pentru Europa de Sud est, IFC- divizia de investitii a Bancii Mondiale, Compania de Investitii Financiare din Olanda si Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare, acorda Bancii Transilvania, aflata pe pozitia a cincea in topul bancilor din Romania, un credit subordonat in valoare de 60 milioane euro.

Finantarea totala va fi acordata in cinci parti egale si paralele, in valoare de 12 milioane euro fiecare.

Creditul se inscrie intr-un program extins de finantare destinat sustinerii cresterii substantiale a Bancii Transilvania si implementarii unor ample proiecte de dezvoltare.

Acest imprumut international vine la putin timp dupa ce Banca Transilvania si-a majorat capitalul social cu 35 milioane euro, prin aport din partea actionarilor.

BERD, care detine un procent de 15% in capitalul social al bancii, fiind actionar majoritar, a participat de asemenea la aceasta majorare de capital.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite