BANCHERII nu uită şi nu iartă: Execuţia premierului Tudose şi a ministrului Mişa
Publicat la 29.01.2018, 06:50:25
Premierul Tudose a descoperit în multinaţionale şi bănci duşmanii măsurilor fiscale: S-au inflamat nişte multinaţionale. Dacă băncile sunt nervoase pe chestia asta, eu vă felicit. Poate o să plătească şi ei impozite
Alături de premier, în linia întâi, s-a pus şi proaspătul ministru de finanţe de atunci, Ionuţ Mişa, cu aceeaşi retorică. El chiar a lăsat să se înţeleagă că băncile fac evaziune fiscală şi chiar se lasă cu dosare penale.
Ionuţ Mişa, ministrul finanţelor, despre situaţia din sistemul bancar: „Am stabilit debite suplimentare pentru o singură bancă în valoare de 650 mil. lei. Acolo este vorba şi de o fraudă. Avem o plângere penală”
Premierul Tudose a mers mai departe, întrebându-se public ce fac cei de la BNR, ce supraveghează şi ce controlează dacă băncile nu fac profit. Dacă nu faci profit, de ce mai funcţionezi, de ce mai stai în piaţă, întreba Tudose. Întrebări legitime, de altfel.
Articolul integral în ZF.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Actualitate
Citatul zilei, 24 august 2026: Investitorul individual are un avantaj constant

Actualitate
Ce verifici înainte să cumperi un apartament

Actualitate
Benzina și motorina, tot mai scumpe

Actualitate
Ore suplimentare: cum se plătesc și ce drepturi ai

Actualitate
