Băncile româneşti, printre cele mai scumpe din zonă
Publicat la 19.08.2008, 06:48:25
Acţiunile băncilor româneşti listate la Bursa de Valori Bucureşti (BVB) sunt printre cele mai scumpe din Europa de Est din punctul de vedere al indicelui PER, relevă un studiu al casei de brokeraj Intercapital Invest. Dacă în România, BRD are un PER de 12,37, iar Banca Transilvania de 14,51, în Ungaria OTP Bank are un PER de doar 8,74, iar în Cehia Komercni Banka doar 11,72. Mai apropiate de băncile româneşti din punctul de vedere al indicelui PER sunt băncile din Polonia. Astfel, PKO Bank are un PER de 14,15, BRE Bak de 12,69, iar Bank Zachodni WBK de 12,81.
Pe piaţa de capital, atunci când se compară acţiunile a două societăţi, analiştii folosesc un indice numit PER (sau P/E). Acesta exprimă durata de recuperare a unei investiţii într-o acţiune (preţul plătit pe acţiune) din profiturile obţinute de emitent. Cu cât indicele PER este mai mic (iar perioada de recuperare este mai redusă), cu atât este mai bine pentru investitori. Utilitatea principală a indicelui P/E derivă din faptul că acesta asigură comparabilitatea acţiunilor. Dacă avem de comparat acţiunile a două firme, atunci doar afirmaţia legată de preţ este irelevantă. Faptul că o acţiune valorează un leu, iar alta 10 lei nu ne spune nimic. Indicele PER aduce însă acţiunile la un numitor comun şi din acest motiv este foarte folosit.
Chiar dacă BRD - Groupe Société Générale şi Banca Transilvania sunt bănci mai scumpe decât suratele din Europa de Est, ele au totuşi potenţial de creştere. Specialiştii Intercapital Invest recomandă cumpărarea acestor titluri, prin acumulare treptată de acţiuni, folosind o pondere de până la 20% din portofoliul disponibil şi un orizont investiţional de minimum unu-doi ani, informează un raport al companiei. Preţurile potenţiale sunt destul de atractive. SSIF Intercapital Invest a evaluat preţul potenţial al unei acţiuni BRD la 22,45 lei/acţiune (cu aproape 25% mai mare comparativ cu preţul din piaţă) şi preţul potenţial al unei acţiuni TLV la 0,415 lei (cu 34% mai mare comparativ cu preţul din piaţă).
Citeşte articolul integral în Cotidianul
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
