Bank of America Corp vrea să ramburseze 45 miliarde dolari din împrumuturile guvernamentale, până la finalul anului, acţiune accelerată de programul de majorare a capitalului, scrie Financial Times.
Cea mai mare bancă americană după mărimea activelor vrea să strângă capital de peste 35 miliarde dolari până la finalul lui septembrie, conform declaraţiilor unor surse apropiate situaţiei.
Bank of America a anunţat joi că a strâns 13,47 miliarde dolari prin vânzarea de acţiuni, un pas major pentru îndeplinirea cerinţelor de capital ale guvernului Statelor Unite, impuse în urma rezultatelor testelor de stres la care aceasta, împreună cu alte 18 bănci majore, a fost supusă, pentru a se determina dacă dispune de capital suficient pentru a face faţă unei deteriorări a climatului economic.
Sursa:NewsIn





