Şeful statului a arătat că Primăria Capitalei a avut obligaţia să pună la dispoziţie un teren pentru construcţia Satului francez, fiind o clauză în contractul făcut pentru realizarea acestei investiţii- că Primăria are obligaţia să pună la dispoziţie un teren din proprietatea ei.
Traian Băsescu a subliniat că documentul s-a semnat în 1991, iar Primăria nu credea atunci că se va ajunge la retrocedări de terenuri, ceea ce însă s-a întâmplat. "Proprietarii pământului de sub Satul francez au câştigat în instanţă terenul. Municipalitatea era în defect în două zone în acest moment. O dată faţă de investitorul francez care a construit World Trade Center şi Satul francez şi, pe de altă parte, faţă de proprietari. Soluţia pe care am găsit‑o a fost să ofer proprietarilor un teren care era cert terenul Primăriei, pe care aveam acte de proprietate ‑ şi vă pot asigura că acolo era spaţiu verde", a spus şeful statului.
Totodată, preşedintele a subliniat că, din punct de vedere mediatic, se face o confuzie pentru că Restaurantul Bordei nu a fost restituit de Primărie. Potrivit lui Traian Băsescu, municipalitatea a restituit o suprafaţă echivalentă către familia Lincaru şi încă o familie, dar niciodată către Costică Costanda. În plus, şeful statului a adăugat că proprietarii repuşi în drepturi ştiau că pe acest teren nu pot construi decât pe 15% din suprafaţă, fapt arătat şi de planul de urbanism general, însă terenul a fost vândut către doi proprietari sau au fost două vânzări succesive.
Mai mult, Băsescu a explicat că prin decizia pe care Primăria a luat-o s-a evitat preluarea vilelor din Satul francez de către "grupul de la Băneasa". "Se ştia că Primăria a pierdut terenul de sub Satul francez şi era aşa‑numitul "grup de la Băneasa": Bittner, Petrache, care aveau ca obiectiv să pună mâna pe vilele din Satul francez, urmare a colapsului legal în care intrase Primăria Capitalei. Efortul nostru a fost să facem schimbul de teren şi să preluăm în proprietatea Primăriei Satul francez", a explicat şeful statului. În plus, el a subliniat că, mulţumită acestei soluţii, bucureştenii sunt, în prezent, proprietarii pe terenul de sub Satul francez, pe 26 de vile, pe sala de sport, pe bazinul de înot, pe clubul din Satul francez şi pe grădiniţă, toate valorând între 200 la 300 de milioane de euro.
"Părerea mea este că tot acest joc se face din alt motiv", a remarcat însă Traian Băsescu, adăugând că Parcul Bordei a rămas în conştiinţa publică drept parc, deşi este vorba despre spaţiu verde, şi nu despre un parc. Potrivit şefului statului, se fac presiuni pentru a se ajunge la concluzia că Costică Costanda trebuie să primească terenul de sub Satul francez. "De fapt, se fac presiuni pentru ca Primăria să ajungă la concluzia să‑i dea domnului Costanda terenul de sub Satul francez, cu tot cu vile, cu sală de sport, cu club şi să lase aici terenul acesta", a susţinut Traian Băsescu.
În plus, preşedintele a spus, ca părere personală, că judecătorii trebuiau să ţină cont de Planul de urbanism general, care spune că pe acel teren nu se poate construi pe mai mult de 15% din suprafaţă şi cu înălţime mai mare de P+2 etaje, atunci când au dat o hotărâre prin care cer să se modifice Planul de urbanism general. "După părerea mea, şi este o părere personală, chiar dacă vine de la preşedintele României, aici a fost un amestec al puterii judecătoreşti într‑o putere executivă, care este Primăria Capitalei şi Consiliul General. A fost un abuz, după părerea mea", a adăugat Băsescu. El a spus şi că a sesizat CSM şi a cerut o anchetă pe această temă. "S‑ar putea ca judecătorii să fi avut dreptate sau să nu fi avut dreptate, dar după părerea mea, tot jocul se face pentru a împinge municipalitatea ca, pe presiune publică, să‑i spună domnului Constanda: "Vino, te rog, şi ia terenul de sub Satul francez, cu toată averea de aici, şi dă‑ne nouă spaţiul verde din zona Parcului Floreasca". Aici este tot jocul şi este un joc necinstit", a subliniat preşedintele.
Sursa: NewsIn


