Noyer, membru al Consiliului Guvernatorilor Băncii Centrale Europene (BCE), a arătat că băncile franceze sunt bine capitalizare şi pot rezista oricărui scenariu în privinţa obligaţiunilor greceşti deţinute, iar riscurile ar putea fi acoperite cu profitul obţinut în mai puţin de jumătate de an fiscal.
"Sunt foarte solide. Au o bază de capital solidă, comparabilă cu alte bănci europene, şi sunt profitabile. Niciuna dintre ele nu ascunde active toxice", a afirmat oficialul francez.
Comentariile reprezintă reacţia lui Noyer la informaţiile apărute în Journal du Dimanche, care susţine că autorităţile franceze lucrează la un plan de urgenţă menit să injecteze între 10 miliarde euro şi 15 miliarde euro în bănci dacă vor necesita recapitalizare.
Scăderea puternică a acţiunilor băncilor franceze în această vară a declanşat speculaţii că guvernul de la Paris ar putea fi nevoit să intervină şi să le recapitalizeze, aşa cum s-a întâmplat în multe ţări în urma crizei financiare globale din 2008-2009.
BNP Paribas şi Societe Generale, cel mai mari bănci franceze, au promis că vor vinde active de zeci de miliarde de euro pentru a elibera capital, iar o sursă din Qatar a declarat săptămâna trecută că BNP discută vânzarea unei participaţii către emiratul arab.
Banca a negat categoric existenţa unor astfel de negocieri.
Întrebat despre planul de recapitalizare a băncilor franceze, Noyer a spus: "Nu există niciun plan, şi nu avem nevoie de unul".
Cu toate acestea, el a adăugat că băncile pot apela la mecanismul public de sprijin creat în 2008 de guvern, dacă vor solicita sprijin sau dacă va avea loc un "eveniment extraordinar".
Journal du Dimanche susţine, citând surse apropiate băncilor franceze şi administraţiei prezidenţiale, că Franţa a luat în calcul injectarea de capital public în bănci, în cadrul unor discuţii secrete găzduite de directorul Trezoreriei, la care au participat şi şefii grupurilor financiare Societe Generale, BNP Paribas şi Credit Agricole.
BCE: Băncile franceze sunt solide. Pot depăşi orice risc legat de expunerea pe Grecia
Publicat la 26.09.2011, 05:49:07
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
