Banca Centrală Europeană a decis, împreună cu banca centrală americană, Federal Reserve, să ofere luna aceasta lichiditate suplimentară în dolari, pentru a normaliza condiţiile din pieţele monetare a declarat joi preşedintele BCE, Jean-Claude Trichet.
Trichet a spus, în cadrul unei conferinţe de presă, că măsurile sunt menite să "contribuie la satisfacerea unor nevoi excepţionale, pentru a normaliza condiţiile".
BCE, Federal Reserve şi alte bănci centrale importante au anunţat luna trecută că vor injecta fonduri suplimentare în pieţele financiare pentru a reduce dobânda la împrumuturile interbancare şi pentru a preveni ameninţarea unei tensionări a pieţei creditelor la sfâşitul anului.
"Operaţiunile din ianuarie vor avea aceeaşi amploare şi vor fi urma aceleaşi proceduri ca şi cele din decembrie 2007", a spus Trichet. "Acestea vor avea loc pe 17 şi 31 ianuarie şi vor avea scadenţe de 28 de zile, pentru 10 miliarde dolari, aşa cum a fost şi în decembrie".
BCE, Fed şi baca centrală a Elveţiei vor injecta noi lichidităţi în dolari în ianuarie
Publicat la 10.01.2008, 15:47:16
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Actualitate
Astăzi în istorie, 24 august: Krugerrand-ul aur intră pe piață
Actualitate
Citatul zilei, 24 august 2026: Investitorul individual are un avantaj constant

Actualitate
Ce verifici înainte să cumperi un apartament

Actualitate
Benzina și motorina, tot mai scumpe

Actualitate
