money.ro
Piețe financiaremoney.ro

BCE lasă de înţeles că nu va reduce dobânda de referinţă, precum Fed

Publicat la 23.01.2008, 12:21:06

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
BCE lasă de înţeles că nu va reduce dobânda de referinţă, precum Fed
"În vremuri de corecţii semnificative ale pieţei şi de turbulenţă economică, este responsabilitatea Băncii Centrale să supravegheze inflaţia şi să evite o volatilitate mai mare pe piaţă", a spus Trichet.

Adresându-se în cadrul unei conferinţe pe probleme de supraveghere financiară a Parlamentului European, Trichet a spus că menţine estimările BCE, ce vorbesc despre o încetinire a creşterii economice în jur de 2% în 2008. "În acest moment, cred că trebuie să privim la ce se întamplă cu economia reală. Avem deja o perspectivă pe care nu o vom modifica. Riscurile sunt reduse când vine vorba de această perspectivă. Nu este nimic nou, aşa cum spuneam şi în trecut. Vom vedea în ce mod se va dezvolta economia reală pe viitor, deoarece poate avea un efect asupra inflaţiei", a spus Trichet.

Potrivit lui Trichet, ar trebui să învăţăm lecţia în ceea ce priveşte supravegherea pieţei, în urma crizei creditelor din SUA, ce afectează economia încă din luna august 2007. "Deşi actuala corecţie a pieţei este complexă, multidimensională şi în curs de dezvoltare, consider că ştim deja anumite sectoare unde cu siguranţă vom avea nevoie de îmbunătăţiri substanţiale", a spus acesta.

Trebuie efectuate schimbări în ce priveşte managementul de riscuri al băncilor, cadrul Basel 2, ce prevede cum pot băncile să acţioneze în caz de urgenţe, a spus Trichet.

Preşedintele BCE nu a discutat însă despre decizia de marţi a sistemului american de bănci centrale, ce a redus dobânda de referinţă cu 0,75 puncte, la 3,5%. Declaraţiile preşedintelui BCE au fost primite prost de către piaţă, cauzând în scurt timp scăderea burselor europene, care începuseră şedinţa bursieră de miercuri într-un ton optimist, marcat de creşteri.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite