Belgia, Marea Britanie, Franţa şi Italia se confruntă cu inundaţii catastrofale
Publicat la 30.05.2008, 07:57:07
Doi oameni, printre care şi un român, au murit în apropiere de Torino, din cauza unei alunecări de teren, iar o femeie şi copilul ei au dispărut. Românul avea 29 de ani şi a murit încercând să fugă cu maşina din zona în care pământul o luase la vale. Mai multe drumuri din regiune au devenit impracticabile.
Legăturile feroviare dintre Lyon şi Torino au fost întrerupte din cauza ploilor puternice care afectează regiunea Savoia, unde a fost emisă alertă portocalie. Tunelurile rutiere care leagă Franţa de Italia au fost închise ieri timp de mai multe ore din cauza apei. La Liege, în Belgia, numeroase străzi au fost acoperite de torente după ce o furtună violentă s-a abătut asupra oraşului. Maşinile au fost luate de apă, iar mai multe locuinţe au fost inundate până la etajul unu.
În Marea Britanie, suprafeţe întinse din comitatul Somerset au fost acoperite de apă. În capitala Nicaraguăi, Managua, numeroase case au fost distruse de viituri, iar reţeaua de alimentare cu electricitate şi liniile telefonice au căzut din cauza rafalelor puternice de vânt. Mii de oameni care locuiesc pe coasta Oceanului Pacific au fost evacuaţi.
În Honduras, peste 55.000 de oameni au fost îndemnaţi de autorităţi să îşi părăsească locuinţele. 4.000 de locuitori de pe coastă au fost evacuaţi deja. Şi în San Jose, furtuna a adus cu sine zeci de accidente rutiere, iar alunecările de teren au blocat câteva autostrăzi. Furtuna care a făcut ravagii în America Centrală va lovi din moment în moment El Salvador.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
