Protestul sindicaliştilor Metrorex ar fi fost declarat ilegal, iar pierderile pe care le-ar fi provocat greva ar fi trebuit suportate de salariaţi, a declarat ministrul transporturilor, Radu Berceanu, marţi, la o zi după ce sindicaliştii Metrorex au renunţat la declanşarea grevei generale.
În opinia lui Berceanu, negocierile purtate luni seara cu liderii angajaţilor de la metroul bucureştean nu a schimbat cu nimic oferta venită din partea Ministerului Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului privind creşterile salariale pentru anul în curs.
"Am rămas ferm pe poziţii şi s-au închis negocierile. Noi înaintasem către justiţie documentele, iar greva nu ar fi existat deoarece era ilegală şi toate pierderile s-ar fi acoperit din banii celor de la metrou. Sindicatele şi-au cerut dorinţele, nu drepturile. Nu este normal să ceară anual creşteri salariale de 40%, iar apoi să lase cu mărinimie la 30%", a precizat ministrul.
Potrivit ministrului transporturilor, fondul aprobat prin buget a rămas neschimbat, astfel că majorarea salarială obţinută de sindicalişti este cea promisă iniţial. "Este drept că putem mări de zece ori salariile celor de la metrou, însă în condiţiile aceluiaşi fond de salarii se reduce personalul la jumătate şi se va lucra dublu", a explicat ministrul transporturilor.


