money.ro
Piețe financiaremoney.ro

BET-C şi BET-FI înregistrează aprecieri pentru a şasea şedinţă consecutiv

Publicat la 17.03.2009, 11:39:28

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
BET-C şi BET-FI înregistrează aprecieri pentru a şasea şedinţă consecutiv


În ultimele cinci şedinţe doi dintre indicii Bursei de Valori Bucureşti au închis pe plus, iar ultima şedinţă bursieră le mai aduce câştiguri importante. Cele mai mari creşteri au fost pe cele cinci societăţi de investiţii financiare. BET-FI a depăşit pragul de 10 mii de puncte în ultima şedinţă bursieră.

După modificarea unor reglementări contabile, dar şi în apropierea adunărilor generale ale acţionarilor investitorii au intrat la cumpărare şi au urcat sif-urile, în medie, cu peste 15%. Titlurile SIF Moldova, însă au urcat aproape dublu, după ce şi-a recalculat profitul net pe 2008. Creşteri importante, însă, au fost înregistrate pe întreaga bursă. Indicele general al pieţei, care s-a situat ultimele şase şedinţe în creştere a urcat cu aproape 13%, similar cu BET, care a câştigat peste 10%.

Cu aproape o treime s-au scumpit însă titlurile Petrom, de la o cotaţie de 12 bani pe titlu pe 10 martie, au atins un maxim de 15.8 bani în ultima şedinţă de tranzacţionare. În ton cu pieţele internaţionale cotaţia Erste Bank a urcat peste 35%, iar titlurile BRD s-au apreciat cu 10%.

Pe scădere, dar şi pe revenire sectorul financiar bancar s-a dovedit a fi cel mai volatil şi recuperat cel mai repede. În martie BET-FI a au recuperat peste 20%, iar ceilalţi indiciele general al pieţei a urcat aproape 15%. 


 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite