money.ro
Actualitatemoney.ro

Bharti renunta la fuziunea cu MTN

Publicat la 25.05.2008, 21:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Bharti renunta la fuziunea cu MTN

Compania rezultata din fuziunea celor doua ar fi devenit cel de-al saselea grup de telecomunicatii ca marime din lume, cu peste 130 milioane de clienti din 24 de tari. Cele doua firme au inceput negocierile din data de 5 mai. Bharti a anulat discutiile dupa ce MTN a propus modificarea intelegerii in sensul transformarii companiei indiene intr-o divizie a grupului sud-african. “Viziunea noastra de a deveni o companie importanta pe plan international ar fi fost serios afectata de un asemenea acord”, au declarat oficialii indieni.

Unii analisti au speculat asupra faptului ca Bharti, detinuta in proportie de peste 30% de Singapore Telecommunications, ar fi avut ca scop preluarea pachetului majoritar al MTN.

Surse apropiate companiei sud-africane au declarat ca aceasta fuziune ar fi fost aproape imposibil de realizat in conditiile initiale, MTN fiind clar o companie mai mare decat Bharti. Veniturile anuale ale MTN sunt de peste sase miliarde euro, fata de cele 4,3 ale grupului asiatic, potrivit institutiei financiare Citigroup.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite