money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Blue Air are în vedere posibilitatea listării la bursă

Publicat la 25.02.2008, 12:51:11

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Blue Air are în vedere posibilitatea listării la bursă

Răcaru a spus că listarea la bursă, de altfel cea mai ieftină metodă de finanţare pentru o companie, depinde foarte mult de rezultatele finale ale Blue Air pe 2007. Condiţiile listării cer cel puţin doi ani de operare cu profit.

"Am încheiat anul 2006 pe profit, dar anul 2007 a fost ceva mai dificil, deoarece au existat trei luni de operare pe Aeroportul Otopeni, care au condus în final la o pierdere de aproape 3 milioane de euro", a spus directorul general al Blue Air. "Acest lucru a afectat destul de mult profitul companiei, datorită taxelor mai mari şi serviciilor suplimentare de pe aeroport", a completat el.

Aşadar, Blue Air susţine că listarea la bursă reprezintă una dintre posibilităţile de finanţare pe care le studiază şi le pregăteşte ca atare.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite